Tu je zopár tipov a trikov, o ktorých si myslíme, že ti v budúcnosti pomôžu.
Ak si už niekoľkýkrát čítaš zadanie, no stále si s ním nevieš dať rady, máš tieto možnosti:
Možno to znie prekvapivo, pretože vetu "Skúšal som a vyšlo mi," alebo "Prišiel som na to skúšaním," uvidíme v tvojom riešení obvykle neradi. Ale skúsiť si dosadiť nejaké konkrétne čísla nie je vôbec zlý začiatok. Takéto dosadzovanie rôznych hodnôt, až kým nenarazíš na správny výsledok, však nie je matematický postup, ktorý by sme hodnotili veľkým počtom bodov. Je to spôsob, ktorý je tu pre teba, aby ti ukázal, o čo približne v úlohe pôjde, ak na začiatku nevieš, ako ju vyriešiť.
Ak si príklad nakreslíš, môže ti to veľmi pomôcť. Nie vždy je ľahké si úlohu predstaviť. Bude sa ti jednoduchšie rozmýšľať, ak to, čo máš napísané v zadaní, uvidíš na obrázku priamo pred sebou. Kreslenie ti ukáže nové spôsoby, ako sa na príklad dá pozrieť. Obrázok, najmä pri geometrických úlohách, však slúži iba ako pomôcka. Nespoliehaj sa pri riešení na presné rysovanie či kreslenie a radšej pripoj vysvetlenie, prečo znázornené fakty skutočne platia.
Dôležité je vysvetliť, čo to vlastne je, prečo to tak funguje a hlavne názorne ukázať, ako si prišiel na to, že je to pravda. Ak to vieš vysvetliť aj po matematickej stránke, tak je to obrovské plus. Tak totiž vzniká 9-bodové riešenie. Správne riešenie tiež musí úplne zodpovedať na otázku, na ktorú sa pýta zadanie. Ak napríklad chceme dokázať, že niečo platí pre všetky čísla, nestačí ukázať, že to platí pre 5 konkrétnych. Rovnako je dôležité dávať pozor na to, aby si vysvetlil každý krok v riešení. Pri spisovaní úlohy sa ti niektoré veci zdajú zjavné, pretože si ju už predtým vyriešil. Správne riešenie by však mal pochopiť hocikto, kto si práve prečítal zadanie.
Ak si našiel výsledok, o ktorom si myslíš, že je správny a máš aj postup, ako si naň prišiel, tak tvoje riešenie je už skoro hotové. Teraz však prichádza dôležitá časť! Všetko si skontroluj! Logická či numerická chyba ostane vždy chybou, ak ju prehliadneš. Daj si tiež pozor, aby si aj napriek správnemu riešeniu nakoniec neodpovedal na inú otázku, než na ktorú sme sa v zadaní pýtali. Na to, aby sme riešenie vedeli opraviť, mu musíme rozumieť, preto skontroluj, či tvoje riešenie neobsahuje nejaké nevysvetlené označenia a či je čitateľné.
Ak sme ti do komentára v tvojom riešení napísali, že z tvojho riešenia nám nie je jasné, ako si postupoval, neber to tak, že sme ťa pochopiť nechceli. Riešeniam spravidla rozumieme, no plný počet dostane len ten, kto dokáže vysvetliť, prečo je správne.