Online sústredenia

Hry z minulých online sústredení, ktoré si stále môžete zahrať

Niektoré hry sa nám na sústredkách podarilo prichystať tak, že sú stále hrateľné. Takže ak ste ich náhodou nestihli alebo si ich chcete len tak pripomenúť, určite neváhajte a zahrajte si ich :).

Online hra

Počas prvého online sústredenia sme sa rozhodli vyskúšať nový formát hry, ktorý vám umožní zahrať si ju kedykoľvek a toľkokrát, koľko len chcete. Ide o interaktívny film, v ktorom viete posúvať dej svojimi rozhodnutiami a ovplyvniť tak koniec samotného filmu. Stále ju môžete prechádzať a stále ináč, aby ste možno aj zistili, ako rôzne hra môže skončiť. Avšak pred tým, ako si ju zahráte, cítime, že je potrebné vám zdeliť niekoľko dôležitých informácií:

 1. Na odohratie hry odporúčame použiť počítač s prehliadačom Mozilla Firefox alebo Google Chrome (na mobiloch alebo v iných prehliadačoch môže hra fungovať nesprávne!), takže ak si ju chcete užiť, naozaj použite počítač :).
 2. Na odohratie hry budete okrem samotného počítača a prehliadača potrebovať zvuk (to znamená reproduktory alebo slúchadlá bez rušenia a okolitých zvukov sa naozaj zídu).
 3. Čím lepšie internetové pripojenie, tým väčšia istota, že hra bude bežať správne (to znamená, že aj čím menej vecí potrebujúcich internet na počítačí máte spustených, tým lepšie ;) ).
 4. Najlepšie bude, ak sa počas hry nenecháte ničím rušiť a na hru sa budete môcť maximálne sústrediť.
 5. Hra vám zaberie maximálne polhodinu pri plynulom chode, to znamená, že ak máte podozrenie, že v najbližšej polhodine môže prísť očakávaná udalosť vás obmedzujúca, radšej si hru odložte na neskôr.
 6. Akonáhle kliknete na "Začni hru", hru netreba zastavovať, bude bežať až do konca (Vo veľmi závažných prípadoch sa dá zastaviť kliknutím na video a potom znova kliknutím na video spustiť, ale takéto klikanie môže pokaziť celú hru, preto to prosím nerobte, ak to nie je nutné!).
 7. Počas hry sa budú pod videom ukazovať nejaké texty, ktoré sa ukážu o niečo skôr ako situácia, na ktorú sa viažu. Preto na ne neklikajte zbrklo, ale stále počkajte na situáciu, ktorej sa texty týkajú.
 8. Ak ste hru dohrali a niektorí vaši kamaráti ešte nie, nehovorte im, o čom hra je, aby ste im nepokazili zážitok.
 9. V prípade akýchkoľvek otázok či komplikácií sa môžete na nás obrátiť napríklad v diskusii.

Klikni na ktorýkoľvek z týchto odkazov, ak ti niečo nepôjde, skús použiť iný (ale pod každým sa skrýva to isté):

Potulky receptom

Vesmír sa rozletel na maličké kúsočky a na nich boli napísané, pozrime sa, časti receptu. Zvládnete nájsť a pospájať všetky, aby ste zabránili zbytočnému utrpeniu jedla? Zahrať sa môžete tu. Hrať môžete sami aj s niekým, pravidlá nájdete priamo na uvedenej adrese.

Ako bolo

Máme za sebou už dosť online hier, aby v tom nebol zmätok, celé programy sme tu zachovali, aby ste si ich mohli kedykoľvek pripomenúť. Veríme, že sa vám prichystané hry páčili a že sa čoskoro už reálne stretneme na inej výbornej akcii.

Online víkend (január 2022)

Situácia na začiatku roku 2022 nám znova neumožnila zorganizovať bežné zimné sústredenia, preto sme si pre vás pripravili online víkend, ktorým sme vám atmosféru sústredení aspoň pripomenuli

V priebehu dní od 28. januára 2022 (piatok) do 30. januára 2022 (nedeľa) sme si pre vás pripravili 6 zaujímavých hier, ktoré sa (možno niekedy aj nie úplne) podobali na tie zo sústredenia. Program bol určený pre 4. až 9. ročník základných škôl a príslušné ročníky viacročných gymnázií. Okrem samotných hier ste si opäť mohli prísť vychutnať iné aktivity v rámci voľného programu, či len tak pokecať s ostatnými účastníkmi alebo vedúcimi.

Celý program prebiehal na našom Discord serveri (odkaz naň nájdete tu). Ako sa komu darilo je možné si pozrieť v Indiboji.

Čo všetko ste tam mohli zažiť?

Čakalo vás niekoľko viac či menej tradičných hier, ktoré nájdete podrobnejšie popísané nižšie. Program vyzeral nasledovne:

 • Dabovanie - piatok 28. 1., 17:00 - 19:00: Predstavte si, že ste na sústredku, a vedúcim zrazu prestanú fungovať mikrofóny. Dokázali ste si domyslieť, čo sa vám snažili povedať?
 • Spoznávanie sveta - sobota 29. 1., 10:00 - 12:00: Všetko okolo vás bolo tak podobné, ale zároveň úplne odlišné tomu, na čo ste boli zvyknutí. Siahali vaše fyzické a mentálne možnosti na úroveň zvládnutia a prežitia tejto mrazivej reality? (poznámka: hra prebiehala vonku a každý hral sám za seba, preto ste sa nemali zabudnúť teplo obliecť a mať so sebou pero, papier a mobil)
 • Prežiješ? - sobota 29. 1., 14:00 - 16:00: Ocitli ste sa uprostred sveta, ktorý vám zatiaľ nebol úplne známy. Na to, aby ste mu lepšie porozumeli, bolo nutné poriadne preskúmať okolie a zozbierať všetky veci, ktoré ste potrebovali na to, aby ste prežili.
 • Šarády - sobota 29. 1., 17:00 - 19:00: Problémy s komunikáciou? Nevadí, existuje veľa spôsobov, ako sa dorozumieť. S trochou praxe ste nachytali veľa skúseností a časom ste sa zlepšili.
 • Operácie - nedeľa 30. 1., 10:00 - 12:00: Vedeli ste zo svojho čísla spraviť nejaké iné? A čo keby ste mali k dispozícii iba pár veľmi záhadných opéracií?
 • Správne možnosti - nedeľa 30. 1., 14:00 - 16:00: Dokázali ste zvoliť správne možnosti?

Zimné online sústredko (február 2021)

Situácia v zime 2021 nám opäť nedovolila organizovať tradičné sústredenia, a preto sme sa rozhodli prichystať aspoň online náhradu, aby sme vás o sústredenie neukrátili. Prichystali sme ho pre každého, kto mal o sústredenie záujem a bol žiakom tretieho až deviateho ročníka základnej školy. Program sústredenia prebiahal od 8. 2. 2021 do 14. 2. 2021 na našom Discord serveri (ktorý funguje dodnes).

Počas tohto týždňa sme si pre vás pripravili 4 prednášky, 10 hier a voľnejší večerný program, počas ktorého ste si mohli prísť vypočuť vedúceho na večernom čítaní, zahrať si s kamarátmi či vedúcimi nejakú hru, poprípade sa len porozprávať o živote a o tom, čo máte nové.

Počas celého týždňa ste mali možnosť zbierať v hrách body. Ako sa vám ako jednotlivcom darilo si môžete pozrieť tu.

Program:

Pondelok:

 • 16:00 - 16:30 - organizačné pokyny
 • 17:00 - 19:00 - Začiatok konca - Život vo svete zachvátenom pandémiou môže viesť kvôli izolácii k zúfalej nude. Isto ste aj vy v tejto situácii neraz našli útechu v digitálnom svete. Ale bolo si treba dať pozor, aby vás toto nové prostredie príliš neunieslo…

Utorok:

 • 15:00 - 16:00 - prednášky:
  Stromy (mladší) - Spojenie niekoľkých bodov čiarami môžeme nazvať grafom. My sme sa na tejto prednáške spolu pozreli na špeciálny prípad týchto grafov nazývaných taktiež stromy. Ukázali sme si, čo vlastne sú, a ukázali sme si, prečo sú jedným z najzaujímavejších typov grafov.
  Postupnosti (starší) - Občas sú čísla pokope v jednom rade, v ktorom sa správajú podľa nejakých pravidiel. Jedným z takýchto radov je napríklad aritmetická postupnosť, ku ktorej sme si povedali nemálo užitočných trikov. Nuž a ak sa nám zvýšil čas a nadšenie, možno sme nahliadli aj do tajov geometrických postupností.
 • 16:15 - 18:15 - Adventúrka - V novom svete, do ktorého sa vám podarilo infiltrovať, ste si museli zaobstarať niekoľko vecí dôležitých na prežitie a taktiež získať nejaké skúsenosti. Mysleli ste si, že to zvládnete sami? To by bolo síce skvelé, no také jednoduché to asi nebolo.

Streda:

 • 15:00 - 16:00 - prednášky:
  Trojuholníky (mladší) - Vyriešili sme nejaké úlohy, využívali sme základné veci, ktoré vieme o trojuholníkoch, a to napríklad podobnosť alebo súmernosť, poprípade sme si povedali aj niečo o výškach a ťažniciach.
  Korona (starší) - Okrem toho, ako funguje šírenie koronavírusu (a aj iných chorôb), čo znamenajú všetky tie čísla a grafy v televízii, sme si vysvetlili aj to, aký vplyv má nosenie rúšok, vládne opatrenia, a jemne sme si vysvetlili aj to, ako funguje nová vakcína.
 • 16:15 - 18:15 - Kvíz - Možno ste si mysleli, že po podrobnom preskúmaní prostredia ste boli pripravení na všetko. Bolo to ale naozaj tak?

Štvrtok:

 • 15:00 - 16:00 - prednášky:
  Korona (mladší) a Trojuholníky (starší)
 • 16:15 - 18:15 - Cestovateľská - Nastal čas na cestu za vaším cieľom. Čas bol však neúprosný a museli ste to stihnúť za 4 dni (fakt ste nechceli vedieť, čo sa stane, ak by ste to nestihli). Okrem nástrahy času cestou číhali podivné tvory, čierny trh, či dostihy slimákov.

Piatok:

 • 15:00 - 16:00 - prednášky:
  Postupnosti (mladší) a Stromy (starší)
 • 16:15 - 18:15 - Plánikovka - Po strastiplnej ceste ste konečne dorazili do cieľa. Nenašli ste tu však to, čo ste hľadali. Preto ste si museli poradiť sami a zostrojiť to, čo ste potrebovali, z vecí, ktoré ste tu našli. Ale veľmi  o p a t r n e !
 • 19:00 - 21:00 - Psychohra - Nikdy nie je neskoro zamyslieť sa nad sebou… alebo nad niekým iným…

Sobota:

 • 14:00 - 16:00 - Dabovanie - Už ste určite zažili niečo podobné… Ale nie s týmto unikátnym filmom!
 • 16:15 - 18:15 - Šarády - Mali ste sa vžiť do ľudí, ktorí dnes na komunikáciu využívajú hlavne internet! Moment… vy už ste vžití boli? Výborne! Tak to ste tieto inovatívne internetové šarády isto ocenili!

Nedeľa:

 • 14:00 - 16:00 - Telefonáty - V dnešnej dobe nie je také ľahké dovolať sa pomoci. Okrem pozorného vnímania ste museli naplno využiť aj vašu kreativitu.
 • 16:15 - 18:15 - Koniec konca - Boli ste pripravení na finálnu bitku? Vtedy sa ukázalo, či ste boli silní ako jednotlivci, ale aj ako tím! Keď raz vstúpite na bitevné pole, už niet cesty späť. Museli ste sa skoordinovať a poraziť nepriateľa!
 • 20:00 - 20:45 - Vyhodnotenie - Tradičné ukončenie sústredenia. Komu sa na sústredení darilo najlepšie?

Letné online sústredko (jún 2020)

V júni 2020 sme sa stretli so situáciou, ktorá nám prvýkrát nedovolila zorganizovať tradičné sústredenia. Nezabudli sme však na vás a rozhodli sme sa vám v priebehu celého júna pripraviť niekoľko online hier, aby sme vám aspoň trochu navodili atmosféru sústredenia. Pre účasť nebolo nutné umiestniť sa niekde vysoko v poradí - hry sme prichystali pre každého riešiteľa, ktorý o ne mal záujem. Všetky hry prebiehali na platforme jitsi.

Takmer každý deň ste sa mohli tešiť na hru, kde ste sa aspoň takto na diaľku stretli s ostatnými účastníkmi a vedúcimi. Hry boli naozaj rôznorodé - od klasických "sústredkových", ako sú šarády a byrokracia, sme sa dostali až k čisto online hrám, ktoré na žiadnom inom sústredku nemáte šancu zažiť. Ku koncu, keď nám to epidemiologická situácia dovolila, sme dokonca zorganizovali výlet, kde sme sa mohli konečne stretnúť naživo. Nezabudli sme ani na prednášky a po večeroch nesmelo chýbať večerné čítanie, počas ktorého ste mali možnosť prísť vypočuť si niektorého z vedúcich, ktorý mal pre vás prichystaný nejaký príbeh či poviedku.

Program:

Prvý týždeň:

 • Úvodné stretko - pondelok, 16:00
 • Útek z domu olejov (byrokracia) - utorok a sobota, 16.00 - Behali ste od vedúceho k vedúcemu a snažili sa čosi vybaviť. Na to, aby ste dostali, čo ste chceli, ste však najprv potrebovali dostať niekde inde niečo iné.
 • Nemé ruky (šarády) - streda a piatok, 16:00 - Vždy jeden člen tímu dostal od vedúceho slovíčko, ktoré chcel ostatným bez slov ukázať, a zvyšní ho mali uhádnuť. Ukazovalo sa kreslením či pantomímou, no mohlo sa objaviť aj niečo iné.
 • Perníkova záhada (adventúrka) - štvrtok a nedeľa, 16:00 - Vedúci vám opisom rôznych miest, situácií a hraním postáv vytvoril nový imaginárny svet a vy ste sa na chvíľku stali postavami v tomto svete, ktoré sa snažili dosiahnuť svoj cieľ.

Druhý týždeň:

 • Vtipná kaša - pondelok, 18:00 a streda, 16:15 - Kopa zábavy a exkluzívna možnosť stať sa aspoň na chvíľu adminom STROMemes.
 • Nebezpečenstvá Miazgotoku (plánikovka) - utorok, 16:15 a sobota, 18:00 - Boli ste zavretí na párty v Miazgotoku. Na to, aby ste mohli prežiť na tomto nebezpečnom mieste, ste sa museli stať bojovníkmi...
 • Dávka surreality - štvrtok, 16:15 a nedeľa, 18:00 - Ocitli ste sa spolu so šamanom na rituáli, ktorý vás vzal do zeme surreality. Jeden z vás však necestoval. Dokázali ste ho odhaliť?
 • Večerné čítanie – denne vo večerných hodinách - Vedúci vás vzali na výlet do vzdialených končín v čase, v priestore či prípadne celkom mimo nich.

Tretí týždeň:

 • Útek z komplexnej roviny (šifrovačka) - pondelok, 16:15 a sobota, 17:30 - Počas bezcieľneho túlania sa pochybnými stánkami na Miazgotoku ste akosi stratili pojem o priestore a čase. Exotický mix omamných vôní a cudzích hlasov vám značne deformoval vnímanie reality, rovnako ako aj schopnosť oddeliť užitočné informácie od buriny. Podarilo sa vám nájsť cestu späť?
 • Skúška priateľstva (kvíz) - streda, 16:15 a piatok, 18:00 - Ako Perníčkovi kamaráti ste o ňom toho vedeli určite veľa... Podobne aj o svete, v ktorom Perníček žil. Bolo to ale naozaj tak?
 • Šípko(tanko)vý džem - utorok, 16:15 a nedeľa, 18:00 - Zjedol si alebo si bol zjedený. Víťaz zlízal všetkú smotan(k)u.
 • Večerné čítanie – denne vo večerných hodinách

Štvrtý týždeň:

 • Prison Gingerbreak - pondelok, 16:15 a streda, 18:00 - Perníček unikal z väzenia. Na mrežiach bol zámok, ktorý sa odomkol po nakreslení správneho vzoru.
 • Perníček na výsluchu - utorok, 16:15 a štvrtok, 18:00 - Perníček bol zatknutý pre podozrenie z nelegálneho cestovania do iných dimenzií. Miazgotokovská polícia ho vypočúvala.
 • Výletová hra - sobota - Výletová hra sa odohrala 27. 6. 2020 v Bratislave, Košiciach a Žiline.
 • Prednášky - nedeľa, 18:00:
 • O ovečkách, kameňoch, hoteloch a nekonečnách (mladší) - Viete, koľko je nekonečno? Či ste odpovedali áno alebo nie, je to nesprávne a správnu odpoveď na túto záludnú otázku spolu s mnohými zaujímavosťami ste sa mohli dozvedieť na tejto prednáške.
 • Fraktály okolo nás a dimenzie (starší) - Niektorí z vás už pravdepodobne vedia, čo sú to fraktály, preto bola väčšina prednášky zameraná na ich praktické využitie a ako sa s fraktálmi rátajú dimenzie.
 • Večerné čítanie – denne vo večerných hodinách

Piaty týždeň:

 • Potulky receptom - pondelok, 18:00 a utorok, 16:15 - Vesmír sa rozletel na maličké kúsočky a na nich boli napísané, pozrime sa, časti receptu. Zvládli ste nájsť a pospájať všetky, aby ste zabránili zbytočnému utrpeniu jedla? (Túto hru si stále môžete zahrať, viac informácií nájdete v hornej časti tejto stránky)
 • Vyhodnotenie - utorok, 19:00
 • Večerné čítanie – denne vo večerných hodinách

Newsletter

Nenechajte si ujsť akcie, ktoré chystáme a odoberajte náš newsletter!