Online sústredenia

Ako bolo

Sústredenia klasickou formou sa v lete 2020 neuskutočnili. Rozhodne sme na vás však nezabudli a rozhodli sme sa vám v priebehu celého júna pripraviť niekoľko online hier.

Sústredenia boli tento krát určené pre všetkých, ktorí sa chceli zabaviť a nie len pre tých najvyššie umiestnených. Takmer každý deň ste sa mohli tešiť na hru, kde ste sa aspoň takto na diaľku stretli s ostatnými účastníkmi a vedúcimi. Hry boli naozaj rôznorodé - od klasických "sústredkových" ako sú šarády a byrokracia sme sa dostali až k čisto online hrám ktoré na žiadnom inom sústredku nemáte šancu zažiť :)

Ku koncu, keď nám to epidemiologická situácia dovolila, tak sme dokonca zorganizovali výlet, kde sme sa mohli konečne stretnúť naživo. Avšak aj toto prebiehalo trochu netradične - výletovali sme až v troch mestách na Slovensku!  Na záver už tradične nasledovalo vyhodnotenie aj s diplomami. Počas sústredení sme samozrejme nezabudli ani na prednášky a bonusom bývalo večerné čítanie na dobrú noc :)

Ak ste sa náhodou sústredení nemohli zúčastniť, tak nemusíte zúfať, máme tu niečo aj pre vás - online hry zo sústredka nájdete stále dostupné nižšie ;)

 

Hry, ktoré si môžeš zahrať, aj keď sústredká už skončili

Online hra

Prichádza aj úplne nová hra, ktorá sa vám, dúfame, bude páčiť. Avšak pred tým, ako si ju zahráte, cítime, že je potrebné vám zdeliť niekoľko dôležitých informácií:

 1. Na odohratie hry odporúčame použiť počítač s prehliadačom Mozilla Firefox alebo Google Chrome (na mobiloch alebo v iných prehliadačoch môže hra fungovať nesprávne!), takže ak si ju chcete užiť, naozaj použite počítač :).
 2. Na odohratie hry budete okrem samotného počítača a prehliadača potrebovať zvuk (to znamená reproduktory alebo slúchadlá bez rušenia a okolitých zvukov sa naozaj zídu).
 3. Čím lepšie internetové pripojenie, tým väčšia istota, že hra bude bežať správne (to znamená, že aj čím menej vecí potrebujúcich internet na počítačí máte spustených, tým lepšie ;) ).
 4. Najlepšie bude, ak sa počas hry nenecháte ničím rušiť a na hru sa budete môcť maximálne sústrediť.
 5. Hra vám zaberie maximálne polhodinu pri plynulom chode, to znamená, že ak máte podozrenie, že v najbližšej polhodine môže prísť očakávaná udalosť vás obmedzujúca, radšej si hru odložte na neskôr.
 6. Ako náhle kliknete na "Začni hru", hru netreba zastavovať, bude bežať až do konca (Vo veľmi závažných prípadoch sa dá zastaviť kliknutím na video a potom znova kliknutím na video spustiť, ale takéto klikanie môže pokaziť celú hru, preto to prosím nerobte, ak to nie je nutné!).
 7. Počas hry sa budú pod videom ukazovať nejaké texty, ktoré sa ukážu o niečo skôr ako situácia, na ktorú sa viažu. Preto na ne neklikajte zbrklo, ale stále počkajte na situáciu, ktorej sa texty týkajú.
 8. Ak ste hru dohrali a niektorí vaši kamaráti ešte nie, nehovorte im, o čom hra je, aby ste im nepokazili zážitok.
 9. V prípade akýchkoľvek otázok či komplikácií sa môžete na nás obrátiť napríklad v diskusii.

Klikni na ktorýkoľvek z týchto odkazov, ak ti niečo nepôjde, skús použiť iný (ale pod každým sa skrýva to isté):

Potulky receptom

Vesmír sa rozletel na maličké kúsočky a na nich boli napísané, pozrime sa, časti receptu. Zvládnete nájsť a pospájať všetky, aby ste zabránili zbytočnému utrpeniu jedla? Zahrať sa môžete tu. Hrať môžete sami aj s niekým, pravidlá nájdete priamo na uvedenej adrese.

 

Program sústrediek

Prvý týždeň

Prvý týždeň sme sa pre vás rozhodli pripraviť tri naše klasickejšie hry. Ak ste verným účastníkom našich sústredení, tak ich pravdepodobne veľmi dobre poznáte. Ak vám však názvy nič nehovoria, tak sa toho nedeste, prečítajte si popis a príďte vyskúšať niečo nové. Veľmi sa na vás tešíme!

Úvodné stretko

V prvý deň 1.6. 16.00 pre vás chystáme hovor, počas ktorého vám ešte raz vysvetlíme, ako presne budú hry prebiehať, odpovieme na vaše otázky a radi vás spoznáme. Časom na tejto stránke pribudne príslušný link. Budeme radi, ak si na nás nájdete čas, avšak zúčastniť ďalších hier sa dá samozrejme aj bez toho, aby ste prišli sem. Ak však máte nejasnosti v tom, ako to má fungovať alebo či je to vôbec dobrý nápad, určite príďte.

Útek z domu olejov (byrokracia) - utorok 2.6., sobota 6.6. o 16.00

Budete behať od vedúceho k vedúcemu a snažiť sa čosi vybaviť. Na to, aby ste dostali, čo budete chcieť, však najprv budete potrebovať dostať niekde inde niečo iné.

Nemé ruky (šarády) - streda 3.6., piatok 5.6. o 16:00

Vždy jeden člen tímu dostane od vedúceho slovíčko, ktoré chce ostatným bez slov ukázať, a zvyšní ho majú uhádnuť. Ukazovať sa bude kreslením či pantomímou, no môže sa objaviť aj niečo iné. Na kreslenie použijeme platformu, ku ktorej sa opäť nebudete musieť prihlasovať, alebo si niečo sťahovať.

Perníkova záhada (adventúrka) - štvrtok 4.6., nedeľa 7.6. o 16:00

Vedúci vám opisom rôznych miest, situácií a hraním postáv vytvorí nový imaginárny svet a vy sa na chvíľku stanete postavami v tomto svete, ktoré sa budú snažiť dosiahnuť svoj cieľ.

 

Druhý týždeň

Vtipná kaša - pondelok 8.6. o 18:00 a streda 10.6. o 16:15

Kopa zábavy a exkluzívna možnosť stať sa aspoň na chvíľu adminom STROMemes.

Nebezpečenstvá Miazgotoku (plánikovka) - utorok 9.6. o 16:15 a sobota 13.6. o 18:00

Ste zavretí na párty v Miazgotoku. Na to, aby ste mohli prežiť na tomto nebezpečnom mieste sa musíte stať bojovníkmi...

Dávka surreality - štvrtok 11.6. o 16:15 a nedeľa 14.6. o 18:00

Ocitáte sa spolu so šamanom na rituáli, ktorý vás vezme do zeme surreality. Jeden z vás však necestuje! Dokážete ho odhaliť?

Večerné čítanie – denne vo večerných hodinách

Vedúci vás zoberú na výlet do vzdialených končín v čase, v priestore či prípadne celkom mimo nich. Príďte si obohatiť svoje chvíle pred spaním o pokojné počúvanie našich hlasov.

 1.  čítanie na dobrú noc sa konalo ôsmeho o 21:00 GMT+2.
 2.  čítanie na dobrú noc sa konalo deviateho o 21:00.
 3.  čítanie na dobrú noc sa konalo desiateho o 20:30.
 4.  čítanie na dobrú noc sa konalo jedenásteho o 21:00
 5.  čítanie na dobrú noc sa konalo dvanásteho o 20:30 
 6.  čítanie na dobrú noc sa konalo trinásteho o 20:45
 7.  čítanie na dobrú noc sa konalo štrnásteho o 21:00

 

Tretí týždeň

Útek z komplexnej roviny (šifrovačka) - pondelok 15.6. o 16:15, sobota 20.6. o 17:30

Počas bezcieľneho túlania sa pochybnými stánkami na Miazgotoku ste akosi stratili pojem o priestore a čase. Exotický mix omamných vôní a cudzích hlasov vám značne deformoval vnímanie reality, rovnako ako aj schopnosť oddeliť užitočné informácie od buriny. Podarí sa vám nájsť cestu späť? (Pozor! Táto hra bude trvať aspoň tri hodiny.)

Skúška priateľstva (kvíz) - streda 17.6. o 16:15, piatok 19.6 o 18:00

Ako Perníčkovi kamaráti o ňom toho viete určite veľa... Podobne aj o svete, v ktorom Perníček žije. Je to ale naozaj tak? Príďte sa otestovať!

Šípko(tanko)vý džem - utorok 16.6. o 16:15, nedeľa 21.6 o 18:00

Zjedz alebo budeš zjedený. Víťaz zlíže všetku smotan(k)u. (Pozor! Hra sa hrá po štvoriciach, takže pokiaľ sa ako štvorica dohodnete, možno sa vám vieme trochu prispôsobiť s časom, ale aj ak sa chcete dohodnúť, vyberte si niektorý z našich termínov a dajte nám vedieť do poznámky.)

Večerné čítanie – denne vo večerných hodinách

Vedúci vás zoberú na výlet do vzdialených končín v čase, v priestore či prípadne celkom mimo nich. Príďte si obohatiť svoje chvíle pred spaním o pokojné počúvanie našich hlasov.

 1. čítanie na dobrú noc sa konalo rovný týždeň po prvom.
 2. čítanie na dobrú noc sa konalo šestnásteho o 21:00 GMT+2.
 3. čítanie na dobrú noc sa konalo sedemnásteho o 21:00.
 4. čítanie na dobrú noc sa konalo osemnásteho o 21:00
 5. čítanie na dobrú noc sa konalo devätnásteho o 21:00.
 6. čítanie na dobrú noc sa konalo dvadsiateho o 21:00 GMT+2.
 7. čítanie na dobrú noc sa konalo dvadsiateho prvého o 21:00 GMT+2.

 

Štvrtý týždeň

Prison Gingerbreak - pondelok 22.6. o 16:15, streda 24.6. o 18:00

Perníček uniká z väzenia. Na mrežiach je zámok, ktorý sa odomkne po nakreslení správneho vzoru.

Perníček na výsluchu - utorok 23.6. o 16:15, štvrtok 25.6. o 18:00

Perníček bol zatknutý pre podozrenie z nelegálneho cestovania do iných dimenzií. Miazgotokovská polícia ho ide vypočúvať.

Výletová hra - sobota 27.6.

Výletová hra sa odohrala 27.6.2020 v Bratislave, Košiciach a Žiline.

Z Košíc sme vyraili na výlet,  o 9:27 Os 7810, vďaka ktorému sme sa ocitli až vo Veľkej Lodine (o 9:50, čo je zároveň zraz), kde sa výlet začal. Výlet sme zakončili popoludní priamo v Košiciach.

V Žiline sme sa pred výletom zrazili o 8:15 na autobusovej stanici, odkiaľ sme sa vybrali o 8:30 autobusom do Lietavskej Svinnej. Do Žiliny sme sa vrátili v popoludňajších hodinách.

V Bratislave sme sa stretli na zastávke Koliba o 15:30 a výlet ukončíme na Železnej studničke. 

Prednášky - nedeľa 28.6. o 18:00

Prednáška pre mladších - O ovečkách, kameňoch, hoteloch a nekonečnách

Viete koľko je nekonečno? Či ste odpovedali áno alebo nie, je to nesprávne a správnu odpoveď na túto záludnú otázku spolu s mnohými zaujímavosťami sa dozviete na tejto prednáške. (PS: Ak ste počuli o Hilbertovom paradoxe, teda o nekonečnom hoteli, tak sa tu zrejme už veľa nových vecí nedozviete a preto je pre vás možno vhodnejšia prednáška pre starších)

Prednáška pre starších - Fraktály okolo nás a dimenzie

Niektorí z vás už pravdepodobne vedia čo sú to fraktály, preto bude väčšina prednášky zameraná na ich praktické využitie a ako sa s fraktálmi rátajú dimenzie. Ak ste však o fraktáloch nikdy nepočuli, určite sa nebojte prísť. Na začiatku si pekne poporiadku vysvetlíme čo to je a aj kde môžeme taký fraktál nájsť.

Večerné čítanie – denne vo večerných hodinách

15. čítanie sa konalo 23. 6. o 21:00.
16. čítanie sa konalo 24. 6. o 21:00.
17. čítanie sa konalo 25. 6. o 21:00.
18. čítanie sa konalo 27. o 21:00 GMT+2.
19. čítanie sa konalo 28. o 21:00 GMT+2.

 

Piaty týždeň

Potulky receptom - pondelok 29.6. o 18:00, utorok o 16:15

Vesmír sa rozletel na maličké kúsočky a na nich boli napísané, pozrime sa, časti receptu. Zvládnete nájsť a pospájať všetky, aby ste zabránili zbytočnému utrpeniu jedla?

Vyhodnotenie - utorok o 19:00

Večerné čítanie – denne vo večerných hodinách

20. čítanie sa bude konalo 29. opäť raz o 21:00.

Aktuality

Elektronické odovzdávanie
Najbližšie série našich seminárov prosím odovzdávajte výlučne elektronicky na stránke! Pre viac info pozrite najnovší príspevok. Ďakujeme (:
(19. marec 2020)

Koniec zimného semestra
Zimný semester už pozná svojich najlepších riešiteľov, ktorých čaká sústredenie.. Tak šup pozrieť najnovší príspevok a s prihlasovaním neotáľať!
(16. december 2019)

Bude výlet...
...tak hlasujte v ankete o termíne výletu! Bližšie informácie už čoskoro.
(18. november 2019)

Prvá séria ukončená!
Koniec prvej série je už tu a spolu s ním aj vaše opravené úlohy a nové časopisy so vzorovými riešeniami a poradiami. Tak sa pustite do čítania, no nezabúdajte ani na druhú sériu! :)
(15. apríl 2019)

Pozrite sa..
..ako sme sa mali na sústredeniach Malynáru, Matika aj STROMu. Fotky sú už v galériách :)
(05. marec 2019)

Info

Stránka je vo vývoji, a je možné že natrafíte na chyby alebo nedostatky. Vaše postrehy a návrhy na zlepšenie prosím zasielajte na adresuTento projekt sa organizuje vďaka podpore z Európskeho sociálneho fondu a Európskeho fondu regionálneho rozvoja v rámci Operačného programu Ľudské zdroje.