Ako získať 9 bodov

Základom je správne pochopiť zadanie

Ak si už niekoľkýkrát čítaš zadanie, no stále si nevieš rady, máš tieto možnosti:

  • Opýtaj sa svojich rodičov. Ver alebo nie, väčšinou ti dokážu pomôcť s pochopením zadania.
  • Opýtaj sa nás. Nájdi úlohu na našej stránke a v sekcii diskusia sa nás môžeš opýtať. Vždy ti radi pomôžeme.

Ak sa ti pri riešení niečo nezdá, skontroluj, či si zadanie pochopil správne. Ak napríklad chceme, aby ste dokázali, že niečo platí, a nájdeš jednoduchý protipríklad, asi si zadanie nepochopil správne alebo v ňom je chyba.

Potom musíš úlohu vyriešiť

Ak nevieš, ako sa do úlohy pustiť, vyskúšaj dosadiť nejaké čísla, zahrať si hru ako v úlohe alebo si nakresliť obrázok. Síce to nestačí na získanie deviatich bodov, ale môžeš si všimnúť niečo, vďaka čomu úlohu vyriešiš.

Následne ju spísať

Táto časť je obzvlášť dôležitá pre získanie deviatich bodov. Správne riešenie musí úplne zodpovedať na otázku, na ktorú sa pýta zadanie. Ak napríklad chceme dokázať, že niečo platí pre všetky čísla, nestačí ukázať, že to platí pre 5 konkrétnych. Vypísanie veľkého množstva možností často na nejakú zabudne, preto ho tiež neodporúčame. Ak si nie si istý, čo znamená vyriešiť konkrétnu úlohu, neváhaj sa nás spýtať.

Rovnako je dôležité dávať pozor na to, aby si vysvetlil každý krok v riešení. Pri spisovaní úlohy sa ti niektoré veci zdajú zjavné, pretože si ju už predtým vyriešil. Správne riešenie by však mal pochopiť hocikto, kto si práve prečítal zadanie. Preto nevynechaj žiaden krok dôležitý pre vyriešenie úlohy. Napríklad ak máme párny počet čísel a každé z nich dáva zvyšok 3 po delení štyrmi, tak ich súčin dáva zvyšok 1, ale nestačí to skonštatovať, treba to dokázať.

Nakoniec ju skontrolovať

Na to, aby sme riešenie vedeli opraviť, musíme mu rozumieť, preto skontroluj, či tvoje riešenie neobsahuje nevysvetlené značenie a či je čitateľné. Vždy sa snažíme riešenie pochopiť, ale občas je to nad naše sily. Tiež sa pozri aj či si nespravil numerickú alebo logickú chybu. Ľahko sa takto môžeš pripraviť o plný počet, aj ak si všetko až doteraz zvládol.

Newsletter

Nenechajte si ujsť akcie, ktoré chystáme a odoberajte náš newsletter!